„Uwielbiam stawiać sobie najróżniejsze wyzwania. Szczególnie takie, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do zrealizowania. Wiele razy walczyłem ze sobą, próbując przełamać stres i lęk przed tym, co pomyślą inni i co się stanie, gdy popełnię błąd, gdy się nie uda.
Jednym z takich wyzwań było zawieranie znajomości i mówienie do ludzi. Dość szybko zdałem sobie sprawę, że nieśmiałość jest czymś, co muszę w sobie zwalczyć. Choć na początku było to niezwykle trudne, w mniej lub bardziej świadomy sposób starałem się budować nowe relacje. Wystąpienia publiczne były czymś, co pozwalało mi wyjść na środek, przełamać swoje lęki i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Dlatego zawsze bardzo się do nich przykładałem. Niezależnie od tego, czy był to wierszyk wygłaszany na szkolnej akademii, czy prezentacja prowadzona dla 800 osób z różnych krajów Europy. Wiedziałem, że jeśli nie będę dobrze przygotowany, stres mnie zabije, a ja nie wykrztuszę z siebie ani słowa.
Gdybyście zapytali moich znajomych, czy jestem nieśmiały, pewnie nikt nie odpowiedziałby twierdząco. Bardzo mnie to cieszy, ale wymagało to wiele pracy. Stąd też pojawił się pomysł na tę książkę.
Osoby, które są nieśmiałe, boją się występować publicznie. Ale prowadzenie prezentacji jest jedną z najskuteczniejszych metod przełamywania swojego lęku. Jeżeli odpowiednio podejdziesz do tego wyzwania, to zobaczysz, że nie jest ono aż tak wymagające.
Wystąpienia publiczne dla nieśmiałych to podręcznik dla ludzi, którzy nie lubią i boją się prowadzić prezentacje. Nie obiecuję ci, że książka ta zrobi z ciebie mistrza mowy w kilka dni. Ceną mistrzostwa są długie lata praktyki, których nie osiągniesz po przeczytaniu nawet pięćdziesięciu różnych podręczników.
Obiecuję ci, że książka ta pomoże ci stawiać pierwsze kroki w świecie prezentacji. Dzięki wskazówkom w niej zawartym:
1. przygotujesz bardzo dobre prezentacje, które zainteresują słuchaczy;
2. pokonasz strach, który dopada cię na kilka chwil przed wystąpieniem;
3. poznasz najczęściej popełniane przez nieśmiałych mówców błędy i nauczysz się z nimi walczyć;
4. staniesz się pracownikiem, którego doceni szef lub szefem, który zmotywuje pracowników do działania;
5. wyróżnisz się z tłumu przeciętniaków.
Jeśli jednak chcesz osiągnąć ten efekt, musisz pracować nad sobą, poświęcić czas na przygotowanie i analizę swoich postępów.
Metody, które opisałem w tej książce, wykorzystuję w swojej pracy. Analizuję swoje prezentacje, wyciągam z nich wnioski i wciąż się rozwijam. I choć prowadzenie prezentacji jest dziedziną, w której co jakiś czas pojawiają się nowe trendy, to jednak niezmiennie najważniejszą częścią jest i będzie przygotowanie. Dlatego w Wystąpieniach publicznych dla nieśmiałych tak duży nacisk położony jest na to zagadnienie.
Tak jak różne są trendy, tak i różne są style prowadzenia prezentacji. Dlatego jeden z rozdziałów poświęcony jest na wskazówki osób, które na co dzień pracują ze słowem, a które w większym lub mniejszym stopniu musiały poradzić sobie z lękiem przed wystąpieniami. Skorzystaj również z ich rad.
Zapraszam cię w podróż, podczas której zmierzysz się ze swoim lękiem, poznasz błędy i nauczysz się, w jaki sposób je pokonać. A gdy zaczniesz pracę nad swoimi prezentacjami, przekonasz się, że nie są one tak trudne. I dają niesamowitą satysfakcję” – Andrzej Kozdęba
Już w przyszłym tygodniu premiera książki „Wystąpienia publiczne dla nieśmiałych” Andrzeja Kozdęby. Polecamy 🙂
No Comments