Co ma takiego w sobie Robert Kiyosaki, że wzbudza zachwyt albo niechęć i dlaczego trudno reagować wzruszeniem ramion na jego osobę i jego działania? Bo jest Robertem Kiyosaki 🙂
Na pewno znacie jeden z pierwszych rozdziałów „Bogatego ojca, biednego ojca”:
„Miałem dwóch ojców: biednego i bogatego. Jeden był bardzo dobrze wykształcony i inteligentny; posiadał doktorat, a czteroletnie studia ukończył w czasie krótszym niż dwa lata. Następnie kontynuował dalsze studia na Stanford University, University of Chicago i Northwestern University, korzystając za każdym razem z pełnego stypendium. Drugi ojciec nigdy nie ukończył ósmej klasy.
Obaj mężczyźni odnieśli sukces w trakcie swojej kariery, ciężko pracując przez całe życie. Obaj mieli świetne dochody, ale pierwszy z nich miał kłopoty finansowe przez całe swoje życie. Ten drugi stał się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Jeden umarł, pozostawiając rodzinie dziesiątki milionów dolarów, dary dobroczynne i kościół; drugi – długi do spłacenia.
Obaj mężczyźni byli silni, posiadali charyzmę i mieli wpływ na innych. Obaj dawali mi rady, ale nie doradzali tych samych rzeczy. Obaj mocno wierzyli w edukację, ale nie zalecali zgłębiania tej samej dziedziny wiedzy.
Gdybym miał tylko jednego ojca, musiałbym zaakceptować lub odrzucić jego rady. Mając dwóch ojców służących radami, mogłem wybierać pomiędzy dwoma kontrastującymi ze sobą punktami widzenia: bogatego człowieka i biednego człowieka.
Ale nie odrzucałem tak po prostu jednego lub drugiego poglądu. Zauważyłem natomiast, że dokonując porównań, więcej myślę, a następnie wybieram według swojego uznania.
Problemem w tamtym czasie było to, że bogaty ojciec nie był jeszcze bogaty, a biedny nie był jeszcze biedny. Obaj dopiero rozpoczynali swoje kariery i obaj borykali się z problemami finansowymi i rodzinami. Mieli jednak bardzo różny punkt widzenia, jeżeli chodzi o pieniądze.
Jeden z ojców zwykł mawiać: „Miłość do pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”. Drugi zaś: „Brak pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła”.
Posiadanie dwóch ojców o silnej osobowości, którzy wywierali na mnie wpływ, nie było łatwe dla młodego człowieka. Chciałem być dobrym i posłusznym synem, ale obaj ojcowie mówili zupełnie różne rzeczy. Kontrast ich punktu widzenia, szczególnie gdy chodziło o pieniądze, był tak jaskrawy, że dorastałem zaciekawiony i zaintrygowany. Często myślałem o tym, co każdy z nich mówił. Wiele czasu spędzałem, zastanawiając się i zadając sobie pytania typu:
„Dlaczego on tak mówi?” – stawiając to samo pytanie w stosunku do wypowiedzi jednego lub drugiego ojca. O wiele łatwiej byłoby powiedzieć po prostu: „Tak, on ma rację. Zgadzam się z tym”. Albo zwyczajnie odrzucić ten punkt widzenia, mówiąc: „On sam nie wie, o czym mówi”.
Zamiast tego, mając dwóch ojców, których kochałem, byłem zmuszony do myślenia i wybierania sposobu myślenia, który byłby dla mnie stosowny. Proces dokonywania wyboru, z perspektywy czasu, okazał się dla mnie bardziej wartościowy aniżeli zwykłe akceptowanie lub odrzucanie któregoś punktu widzenia”.
Jakich innych wyborów dokonywał Robert Kiyosaki i co sprawia, że jego osoba wzbudza silne emocje, a on sam jest uznawany za finansowego guru?
Robert Kiyosaki, urodzony i wychowany na Hawajach, wywodzi się z rodziny Amerykanów japońskiego pochodzenia, od czterech pokoleń mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Po skończeniu studiów w Nowym Jorku wstąpił do amerykańskiej piechoty morskiej i walczył w Wietnamie jako oficer i pilot helikoptera bojowego. Po wojnie pracował w dziale sprzedaży firmy Xerox, a w 1977 roku założył własną firmę, która wprowadziła na rynek pierwsze zapinane na rzepy nylonowe portfele dla surferów. W 1985 roku stworzył międzynarodową firmę edukacyjną, która dziesiątkom tysięcy słuchaczy na całym świecie przybliżyła zagadnienia związane z biznesem i inwestowaniem.
W 1994 roku Robert Kiyosaki sprzedał swój biznes, a dzięki inwestycjom mógł zostać rentierem w wieku 47 lat. Wtedy właśnie napisał książkę „Bogaty ojciec, Biedny ojciec”. Jak sam powiedział: „Chodzimy do szkoły, żeby nauczyć się, jak ciężko pracować za pieniądze. Ja piszę książki i tworzę produkty, które uczą ludzi, jak sprawić, by pieniądze zaczęły ciężko pracować dla nich”.
Kiyosaki jest inwestorem, przedsiębiorcą i nauczycielem, a jego poglądy na temat pieniędzy są sprzeczne z powszechnie panującymi opiniami. Podważył on i zmienił to, w jaki sposób myślą o pieniądzach dziesiątki milionów ludzi na świecie. Zanegował sens „starych” rad typu: znajdź dobrą pracę, ciężko pracuj, oszczędzaj pieniądze, spłać długi, inwestuj długoterminowo i dywersyfikuj.
Jego działania doprowadziły go do tego, że może powiedzieć:
„To nie jest eleganckie.
Długo i intensywnie myślałem o tym, jak podzielić się z Tobą wiadomościami o naszym sukcesie finansowym, szczególnie w obecnych czasach. Wiem, że miliony ludzi straciły pracę, własne domy i biznesy. Wiem też, że nie jest to zbyt elegancko chwalić się swoim sukcesem finansowym w jakiejkolwiek sytuacji. Przechwałki nigdy nie są eleganckie, szczególnie jeśli dotyczą pieniędzy. Chcę, żebyś zrozumiał, jak zdobyliśmy naszą edukację finansową, jak z niej korzystamy i dlaczego – szczególnie teraz, w trakcie kryzysu gospodarczego – ten rodzaj edukacji daje nam niesprawiedliwą przewagę nad innymi.
Piszę o tym nie po to, żeby się chwalić. Piszę, żeby zachęcić ludzi do nauki, ćwiczeń i nowego spojrzenia na świat. Na świecie jest dużo pieniędzy. Biliony dolarów szukają dla siebie domu […]”.
Jak je znaleźć? Robert Kiyosaki podaje parę sposobów:
I. Wykorzystanie edukacji finansowej do tego, byś był hojny. Użyj edukacji finansowej do tego, by rozwiązywać finansowe trudności własne i innych ludzi.
Dla osób, które zdobyły edukację finansową, nadchodzi świat bez granic, dający nieograniczone możliwości. Osoby wierzące w socjalistyczne i faszystowskie dogmaty będą nadal żyły w świecie niedostatku – gdzie płace będą niższe, podatki i inflacja będą rosły, a majątek zjedzą koszty i prowizje ludzi, którym się go powierza. I przeciwnie – życie osób przestrzegających trzech praw kompensacji stanie się łatwiejsze:
1. Dawaj więcej, by więcej otrzymywać.
2. Naucz się dawać więcej, działając po stronie kwadrantów B oraz I.
3. Wykorzystaj moc dźwigni, jaką jest akumulacja wiedzy.
II. Sprawdź się w biznesie XXI wieku
Zobacz poniżej, co Robert Kiyosaki mówi o marketingu sieciowym:
III. Spraw, aby pieniądze pracowały dla Ciebie
Czyli:
1. Rozwianie mitu, że aby stać się bogatym, trzeba mieć wielkie dochody.
2. Podważenie przekonania, że nasz dom i nasze mieszkanie stanowią nasze aktywa.
3. Ostrzeżenie rodziców, że nie mogą oczekiwać, iż system szkolnictwa przekaże dzieciom wiedzę na temat pieniędzy.
4. Wiedza o aktywach i pasywach.
5. Wiedza, jak uczyć nasze dzieci o pieniądzach, aby w przyszłości osiągnęły finansowy sukces.
Robert Kiyosaki jest autorem książki „Bogaty ojciec, Biedny ojciec”, najlepiej sprzedającego się w historii poradnika dotyczącego finansów osobistych, książki, która zmieniła sposób myślenia o pieniądzach dziesiątek milionów ludzi. „Bogaty ojciec, Biedny ojciec” to książka, która najdłużej utrzymywała się na cotygodniowych listach sprzedaży czterech głównych pism, czyli: „New York Times”, „Business Week”, „USA Today”, „Wall Street Journal”. Od „USA Today” książka dwukrotnie otrzymała tytuł „Numer 1 wśród książek o pieniądzach”. Jest trzecim najdłużej utrzymującym się na listach bestsellerów poradnikiem wszech czasów.
Inne tytuły z serii „Bogaty ojciec” zajmują cztery miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu Nielsen Bookscan List całościowej sprzedaży w latach 2001–2008. Seria „Bogaty ojciec”, przetłumaczona na 51 języków, jest dostępna w 109 krajach i sprzedała się w ponad 28 milionach egzemplarzy na całym świecie oraz okupuje listy bestsellerów w Azji, Australii, Ameryce Południowej, Europie. W roku 2005 Robert został wprowadzony do Galerii Sław firmy Amazon.com jako jeden z 25 najpopularniejszych autorów.
Robert Kiyosaki był gościem w programach „Larry King Live” oraz „Oprah”, a niedawno wystąpił w magazynie TIME w kolumnie „10 Questions”, gdzie znane osoby, między innymi takie jak reżyser Spike Lee czy aktor Michael J. Fox, udzielają krótkich wywiadów.
Oprócz książek Robert publikuje też felietony „Why the Rich Are Getting Richer” na portalu Yahoo! Finance oraz comiesięczne felietony zatytułowane „Rich Returns”.
Uwaga: Robert Kiyosaki będzie w Warszawie w październiku 2013 roku mówcą na National Achievers Congress. Aby więcej osób mogło zapoznać się z jego książkami, mamy dla Was kody rabatowe, ważne od 5.07 do 14.07, na jego książkę pt. „Niesprawiedliwa przewaga”:
KOD: YGFPAUT3VXYS (książka drukowana, 15% zniżki)
KOD: F4VRRAJC79GH (ebook, 15% zniżki))
A co Wy myślicie o Robercie Kiyosaki?
No Comments