Wyjdź z pokolenia wychowanego w centrum handlowym!
Życie w XXI wieku nie jest higieniczne. Zapracowani, niewyspani, nakręceni, w pogoni za lepszym jutrem, staramy się sprostać wymaganiom świata. Media, pieniądze, moda, kariera, hedonizm, szczątki wartości, brak wiary…
Czy miewasz czasami takie chwile, gdy twoje życie zaczyna kręcić się w szybkim tempie, wykonujesz dzień po dniu rutynowe czynności i nagle łapiesz się na refleksji, że „coś” powinieneś zmienić? Chcesz zatrzymać się i na nowo określić kierunek działania? Sprawdzić stan swojego życiowego konta? Zajrzeć do szuflad, wyrzucić z nich wszystko i przejrzeć na nowo? Spojrzeć na swoje życie z lotu ptaka i na tyle, na ile to obiektywnie możliwe, sprawdzić swój poziom zadowolenia z poszczególnych jego części?
W swojej pracy coacha często spotykam się z klientami, którzy tego właśnie poszukują. Zatrzymania, spojrzenia z boku na to, co robią i uświadomienia sobie, gdzie się znajdują. Uporządkowania. W sytuacjach, gdy chcemy nakreślić sobie szkic jakiegokolwiek projektu lub czynności do jego wykonania, sięgamy po kartkę i długopis. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w sytuacji, kiedy chcemy przyjrzeć się swojemu życiu, zrobić to samo. Zwłaszcza gdy przychodzi czas na pracę z kołem życia.
Koło życia jest narzędziem coachingowym, które pomaga klientowi zorientować się i przyjrzeć jego sytuacji życiowej. Odzwierciedleniem tego wszystkiego, o co większość z nas bardziej lub mniej świadomie zabiega. Bywa chwilą konfrontacji z rzeczywistością.
Zdarza się bowiem, że tak bardzo pochłonięci jesteśmy działaniem w jednej części koła, że kompletnie zapominamy o pozostałych. Wtedy nasze koło kręci się z trudem. Aby nasze koło życia mogło się toczyć, potrzebuje balansu. Trudno go uzyskać w czasach, gdy codziennie jesteśmy częstowani nierealnym obrazem rzeczywistości. Jest to jednak możliwe i gorąco cię do tego zachęcam. Pierwszym krokiem może być wykonanie ćwiczenia z kołem życia. Poświęć na nie minimum 10 minut. Wykonaj je starannie i pamiętaj, że należy do ciebie. Nikt go nie będzie oglądał. Pozwól sobie na szczerość.
Przyjmijmy, że poniższe koło życia i wyszczególnione w nim części stanowią obraz najważniejszych elementów twojego życia. Składają się na nie:
1. Twoje zdrowie i sprawność fizyczna.
2. Twoja rodzina i przyjaciele.
3. Twój partner/małżonek.
4. Twoje otoczenie.
Na jego ocenę mogą składać się stan mieszkania, klatki schodowej, twoje poczucie bezpieczeństwa w danym miejscu, twoje doznania estetyczne i emocjonalne. Fakt, że mieszkasz z rodzicami, teściami lub w miejscu położonym na odludziu lub w centrum. Jeśli wyemigrowałeś z kraju, to ta część koła może stanowić dla ciebie ważny element życia.
5. Twoje finanse.
Wiele osób pyta, co powoduje, że finanse nie są połączone z karierą. Otóż można być osobą, która robi oszałamiającą karierę, a jednocześnie przyjęła taki styl życia, który może powodować, że wciąż brakuje jej do tzw. pierwszego. Można też być osobą, która nie pracuje w ogóle, a jej finanse dzięki inwestycjom, spadkowi lub zamożności partnera/współmałżonka/rodziny znajdują się na zadowalającym poziomie.
6. Twoja kariera.
7. Twój rozwój osobisty.
8. Twój czas na wypoczynek i rozrywkę.
Jeśli jakaś część koła nie jest przez ciebie uznawana za ważną i twoim zdaniem nie wpływa na jakość twojego życia, zastąp ją inną, taką, jaka według ciebie lepiej będzie w tym miejscu pasowała. Przyjmując środek koła za 0%, a zewnętrzne jego obramowanie za 100%, zaznacz procentowo poziom twojego zadowolenia z każdej wyszczególnionej ósemki na dziś.
Zachęcam cię do spojrzenia na swoje koło w szerszej perspektywie czasowej. Jeśli akurat nie pracujesz, ponieważ leżysz w połogu, nie wyrzucaj sobie od razu braku wyników w sferze kariery. Jeżeli przebywasz w sanatorium i przechodzisz rehabilitację, nie odbieraj tego od razu jako zaniedbywania rodziny. Wszystko w życiu ma swój czas, dlatego popatrz na koło, przyjmując wybrany przez siebie horyzont czasowy, a nie tylko ostatni miesiąc.
Jeżeli już narysowałeś swoje koło, odpowiedz sobie na pytania:
- Co jest dla mnie najważniejsze w życiu?
- Jak to, co dla mnie najważniejsze, wygląda w zestawieniu z twoim kołem?
- Jakie uczucia mi towarzyszą, gdy obserwuję swoje koło życia?
- Które z części koła wpływają wzajemnie na siebie?
- Która z zaznaczonych ósemek w największym stopniu wpływa na pozostałe?
- W których obszarach chcę zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
- Co mogę zrobić, aby osiągnąć oczekiwany poziom satysfakcji?
- Co jeszcze mogę zrobić?
- Jaki wpływ będzie mieć zwiększenie poziomu satysfakcji w jednym z obszarów na pozostałe?
- Którym obszarem chcę się zająć w pierwszej kolejności, aby obraz koła w moim przekonaniu poprawił się?
- Jak może wyglądać moje życie za 5 lat, jeśli nie zajmę się tym obszarem teraz?
- Jak będzie wyglądało moje życie za 5 lat, gdy zajmę się teraz tym obszarem?
- Jakie dwie pierwsze czynności muszę wykonać, aby poprawić stan mojego wybranego obszaru?
- Trzy kolejne czynności, które doprowadzą mnie do poprawy wybranego obszaru.
Dziękuję ci za wykonanie ćwiczenia. Gratuluję ci odpowiedzialnego podejścia do swoich aktywności i swojego czasu. Mam nadzieję, że pozwoliło ci to spojrzeć na swoje życie z innej niż dotychczas perspektywy. Wierzę, że będzie ono dla ciebie źródłem inspirujących wniosków. Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego ćwiczenia, zapraszam cię na http://rowinskabusinesscoaching.com/blog/ksiazka. Tutaj w komentarzu możesz swobodnie dzielić się refleksją i porozmawiać o nich ze mną oraz z innymi czytelnikami.
[…]
Podsumowanie
Jak może wyglądać twoje życie za 5 lat, jeśli nie zajmiesz się swoim najważniejszym obszarem teraz? Pamiętaj, że zawsze jest możliwość poprawienia wybranych obszarów, jeśli taki jest twój cel. Stan każdego z obszarów możesz zmienić. Pozbądź się przekonania, że na niektóre jest już za późno. Teraz jest dobry czas. Podejmij decyzję i działaj!
Uwaga: Tekst pochodzi z książki „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale” Kamili Rowińskiej, która ukaże się w przyszłym tygodniu w Złotych Myślach.
No Comments