W ciągu jednego dnia chciałabym: iść do kina, spotkać się z bratem, zagrać w siatkówkę i pracować efektywnie. Przeczytałam mnóstwo książek o zarządzaniu czasem, wiem o zasadzie Pareto i o planowaniu zadań.
I co mi to dało?
Ciągle chciałabym: iść do kina, spotkać się z bratem… 😉
Paweł Sygnowski i Sebastian Schabowski o różnych „przeszkadzajkach” mówią tak:
„Dwie osoby mogą w tej chwili słuchać muzyki, oglądać film lub rozmawiać z przyjacielem przez telefon, ale np. o jednej z nich możemy powiedzieć, że robi to, by uciec od czegoś i o tym na chwilę zapomnieć, a druga robi to świadomie, by odnowić swoją energię, lepiej się czuć i być bardziej produktywnym człowiekiem. Różnicą jest w tym przypadku świadomość. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że robimy coś, by uciec. Mamy pewne nawyki, które niejako same się uruchamiają w danych sytuacjach i dlatego, np. mimo że włączyliśmy komputer, by popracować, nagle okazuje się, że spędziliśmy dwie godziny czytając blogi i fora dyskusyjne.
Świadomość jest kluczowa także przy oszczędzaniu – niekoniecznie chodzi o to, by np. zastępować płyn do czyszczenia łazienki octem, ale by świadomie panować nad tym, gdzie idą Twoje pieniądze i nie narzekać, że nie ma się na to, co najważniejsze, kiedy ogromne kwoty przelatują nam przez palce bez potrzeby i sensu. Wiąże się z tym kilka dylematów w stylu – czy kupić najtańszy chleb, czy najzdrowszy, czy gotować na kilka dni, by zaoszczędzić czas, czy gotować na bieżąco, by jeść świeże potrawy itd. – w tych przypadkach potrzebna jest Twoja świadoma decyzja odnośnie aktualnych priorytetów, np. dopóki nie odłożę sobie kwoty pozwalającej mi żyć przez rok bez pracy – maksymalnie oszczędzam, potem – jem najzdrowiej jak potrafię…”.
Krótką poradę o zarządzaniu czasem znajdziecie tutaj »
Okazuje się również, że nie trzeba wyważać otwartych drzwi, bo Brian Tracy, Eben Pagan i inni przedsiębiorcy z USA znają sposoby na to, by
skutecznie podwoić swoją produktywność i energię. Teraz te tajniki przywędrowały do Polski.
Specjalnie dla Czytelników Złotych Myśli: do 20 września kurs „Jak co najmniej podwoić swoją produktywność, czyli zrobić więcej w krótszym czasie?” kosztuje 49 zł, a nie 64 zł. Możecie go kupić tutaj »
No Comments